(804) 741-1599           [email protected]  

VHBG Youth Triathlon 2016 Results

VHBG Youth Triathlon 2016

Age Group Results

August 20, 2016


Results By Running Kids


Junior Division (5-9)

Girls Ages 5-7

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Lily Stimson

6

1

00:59

01:24

2

07:28

00:44

2

05:32

16:07

2

9

Marie Morgan

7

2

01:06

02:54

1

04:42

01:05

6

06:36

16:23

3

12

Ellie Harlow

6

5

01:15

01:27

3

07:53

00:41

3

05:50

17:06

4

14

Claire Brueseke

7

4

01:14

01:19

6

09:50

00:33

1

05:29

18:25

5

15

Libby Keeton

6

3

01:10

02:23

4

07:59

01:01

4

05:53

18:26

6

24

Julia Janus

7

7

01:29

03:18

5

08:33

01:04

5

06:00

20:24

7

26

Liliana Young

7

6

01:23

01:03

7

13:08

00:33

7

08:07

24:14

Girls Ages 8-9

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Annika Rogerson

9

1

00:33

00:48

1

05:13

00:31

3

05:01

12:06

2

2

Andrea Rogerson

8

2

00:36

00:52

2

05:35

00:32

1

04:45

12:20

3

3

Hadley Harlow

8

5

00:46

01:10

4

06:42

00:44

4

05:01

14:23

4

4

Abby Jessup

9

3

00:37

00:48

8

07:42

00:25

2

04:52

14:24

5

5

Emily Beggerow

8

4

00:39

01:22

6

07:04

00:38

7

05:21

15:04

6

6

Austin Harlow

8

10

00:54

00:57

5

06:58

00:32

9

05:48

15:09

7

7

Olivia Patrick

9

7

00:50

00:54

10

07:47

00:36

10

05:51

15:58

8

10

Abby Dart

8

11

00:55

01:50

9

07:46

00:48

5

05:07

16:26

9

11

Natalie Stoudt No Award

9

9

00:52

01:38

7

07:41

00:39

11

05:53

16:43

10

13

Ashley Murphy

8

15

01:08

02:45

11

07:58

00:41

8

05:24

17:56

11

16

Moriah Witherby

9

19

01:22

01:28

14

08:26

00:50

14

06:24

18:30

12

17

Hannah Seidman

9

8

00:51

01:58

12

08:14

00:44

17

06:49

18:36

13

18

Page Minihan

8

14

01:04

01:27

13

08:15

00:47

18

07:07

18:40

14

19

Lindsay Meadows

9

6

00:47

01:34

17

09:38

00:54

12

05:55

18:48

15

20

Emma Murphy

9

17

01:16

01:43

3

06:31

00:44

20

08:55

19:09

16

21

Reese Hensley

8

12

00:58

02:27

16

09:37

00:57

6

05:16

19:15

17

22

Audrey Hunt

8

20

01:27

01:22

15

09:07

00:44

16

06:43

19:23

18

23

Camden jefferson

9

18

01:19

01:21

19

10:45

00:49

13

05:56

20:10

19

25

Grace Bumgarner

8

16

01:09

02:43

18

10:25

00:58

19

07:10

22:25

20

27

Marissa McFadden

9

13

01:00

03:01

20

14:48

00:58

15

06:28

26:15

Boys Ages 5-7

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Zach Fisher

6

3

01:05

01:01

1

05:49

00:37

2

05:02

13:34

2

8

Truett Bozich

7

5

01:11

02:09

 

 

 

05:19

3

05:06

13:45

3

15

Hugh Martin

7

7

01:14

01:46

2

06:18

00:38

5

05:15

15:11

4

16

Chason Beggerow

7

1

00:51

01:55

4

06:59

00:43

1

04:57

15:25

5

17

Jacob Acey

7

2

01:03

01:58

3

06:28

00:34

6

05:26

15:29

6

24

Ethan Hunt

6

4

01:06

01:18

8

09:01

00:47

4

05:10

17:22

7

25

Davis Bain

6

11

01:37

01:43

5

07:40

00:49

8

05:36

17:25

8

27

Danny Heyworth

7

10

01:27

01:34

7

08:06

00:37

9

05:58

17:42

9

28

Cooper Smith

7

6

01:11

01:35

6

08:01

00:40

10

06:16

17:43

10

30

Mason Acey

6

8

01:18

02:13

9

09:21

00:46

7

05:34

19:12

Boys Ages 8-9

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ian Henderson

9

1

00:38

00:45

2

04:55

00:24

1

03:42

10:24

2

2

Jimmy Beard

9

2

00:38

00:47

3

05:05

00:22

2

04:04

10:56

3

3

Jude Gillespie

9

3

00:39

00:54

1

04:54

00:30

3

04:06

11:03

4

4

Evan Sargent

9

17

01:07

00:54

7

06:19

00:34

5

04:28

13:22

5

6

Cannen Harlow

9

6

00:43

01:12

4

05:43

00:34

19

05:23

13:35

6

7

Ian Bain

9

4

00:39

01:06

5

06:00

00:36

16

05:19

13:40

7

9

Brody Savage

8

9

00:45

00:53

10

06:33

00:33

13

05:13

13:57

8

10

Nick Gemmill

9

5

00:41

01:03

15

07:32

00:32

4

04:21

14:09

9

11

Zachary Ng

8

10

00:47

00:57

6

06:15

01:01

10

05:11

14:11

10

12

Benjamin Butler

8

14

00:55

01:13

8

06:23

00:40

11

05:12

14:23

11

13

Reagan Keeton

8

11

00:48

01:16

9

06:24

00:39

14

05:16

14:23

12

14

Gryffin Jones

8

7

00:44

01:22

11

07:02

00:38

12

05:13

14:59

13

19

Owen Murdock

8

12

00:49

01:38

16

07:39

00:41

6

04:44

15:31

14

18

Boden Brueseke

9

16

00:59

01:31

14

07:27

00:33

8

05:01

15:31

15

20

dalton weiss

8

8

00:44

01:32

12

07:10

00:38

20

05:39

15:43

16

21

Clifford Smith

9

13

00:51

01:09

17

08:17

00:35

9

05:09

16:01

17

22

Rylan Sumner

8

15

00:58

01:46

13

07:15

00:58

18

05:22

16:19

18

23

Jeremiah Morgan

9

19

01:21

01:24

18

08:28

00:50

7

04:56

16:59

19

26

Oliver Murphy

8

20

01:25

01:33

20

08:35

00:43

15

05:19

17:35

20

29

Nolan Shenkman

8

18

01:10

02:05

19

08:32

00:49

17

05:20

17:56

Senior Division (10-14)

Girls Ages 10-11

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Maddie fisher

10

1

01:10

00:52

1

09:31

00:27

1

08:53

20:53

2

4

Caroline Osenga

11

2

01:17

01:07

2

10:32

00:57

3

10:13

24:06

3

5

Chloe Paget-Brown

10

7

01:33

01:01

3

11:41

00:38

2

09:31

24:24

4

8

Audrey Bates

11

4

01:24

01:27

4

12:53

00:34

4

10:23

26:41

5

10

Meg Harrison

10

6

01:31

01:18

9

15:01

00:42

5

10:54

29:26

6

12

Zoe Savage

11

3

01:18

01:18

5

12:59

00:50

8

14:42

31:07

7

13

Alyson Seidman

11

8

01:40

01:46

10

15:22

00:50

6

11:45

31:23

8

16

Celia Acey

10

9

01:45

02:34

8

14:50

00:43

7

13:47

33:39

9

17

Kali Witherby

11

13

02:36

01:35

7

14:47

00:50

9

15:24

35:12

10

18

Rebekah Carper

11

12

02:28

01:17

6

14:17

01:09

12

16:25

35:36

11

19

Arushi Mitra

10

10

02:10

01:47

11

16:45

01:01

10

15:24

37:07

12

20

Demi Stratiou

10

11

02:25

01:41

12

17:06

00:58

11

15:57

38:07

13

21

Addisan Taylor

10

5

01:30

02:32

13

20:34

01:01

13

19:11

44:48

Girls Ages 12-14

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Anneliese Rogerson

12

1

01:03

00:54

1

09:59

00:32

4

10:09

22:37

2

3

Madeline DuBois

12

3

01:21

00:55

3

11:35

00:31

1

09:06

23:28

3

6

Kate Harrison

12

 

 

 

02:10

5

13:02

00:34

2

09:40

25:26

4

7

Sophie Watson

14

2

01:13

01:25

4

12:39

00:37

3

10:08

26:02

5

9

Grace Rosemond

14

4

01:24

01:30

2

10:56

00:41

6

12:15

26:46

6

11

Ellie Griffin

12

5

01:28

01:48

7

14:36

00:46

5

12:04

30:42

7

14

Mae Ditterline

14

6

01:55

01:25

8

15:10

00:42

7

12:22

31:34

8

15

Faith Witherby

13

7

01:56

01:29

6

13:44

00:45

8

15:31

33:25

Boys Ages 10-11

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

2

Joshua Gray

11

3

01:11

00:52

1

09:27

00:39

2

07:30

19:39

2

4

Patrick Harlow

10

5

01:17

01:05

2

09:52

00:42

4

08:26

21:22

3

5

Cameron McKay

11

1

01:06

00:54

5

10:52

01:32

3

08:05

22:29

4

7

Braeden Weiss

11

4

01:16

00:50

3

10:19

00:35

11

10:23

23:23

5

9

Jack Boyles

11

8

01:23

01:08

6

11:20

00:48

8

09:31

24:10

6

12

Cooper Weiss

10

2

01:09

00:55

4

10:24

00:40

14

11:57

25:05

7

13

Jake Janus

11

9

01:28

01:33

9

11:57

00:44

7

09:26

25:08

8

14

Caleb Harlow

10

16

02:01

00:58

8

11:33

00:32

12

10:37

25:41

9

15

Ben Foster

10

15

01:59

01:06

12

12:55

00:32

5

09:10

25:42

10

16

Ethan Sargent

10

11

01:39

01:04

14

13:21

00:31

6

09:16

25:51

11

19

Colin Dart

10

6

01:19

01:44

11

12:46

00:41

9

09:59

26:29

12

20

Jake Shenkman

11

18

02:21

01:13

13

13:04

00:38

10

10:21

27:37

13

22

Jaxon Brooks

10

7

01:23

01:26

7

11:24

00:22

18

14:43

29:18

14

23

Jackson Wright

10

10

01:35

01:07

16

15:39

00:38

13

10:57

29:56

15

24

John Paul Janus

11

17

02:06

02:05

15

13:21

01:04

15

12:25

31:01

16

25

Payton Griffin

10

12

01:48

01:21

17

16:02

00:40

16

12:30

32:21

17

26

John Proulx

10

13

01:49

01:54

19

22:09

01:02

1

07:20

34:14

18

27

Theo Butler

11

19

11:37

01:27

10

12:16

00:44

17

12:36

38:40

19

29

Charlie Bender

10

14

01:56

01:53

18

19:45

01:01

19

15:42

40:17

Boys Ages 12-14

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Dillon McKay

14

2

01:06

00:52

1

09:32

00:26

1

07:35

19:31

2

3

Liam Savage

13

1

01:06

01:04

2

10:07

00:34

2

08:01

20:52

3

6

jonathan murphy

12

3

01:07

01:02

4

10:20

00:30

4

10:21

23:20

4

8

Tommy Beard

12

5

01:17

00:54

3

10:18

00:27

6

10:47

23:43

5

10

Tyler Morgan

12

6

01:23

01:21

8

11:26

00:35

3

09:36

24:21

6

11

Nick Stratiou

12

10

01:41

00:50

5

10:58

00:29

7

10:49

24:47

7

17

Thaddeus Martin

12

8

01:38

01:58

6

11:08

00:53

5

10:29

26:06

8

18

Brennan Lane

12

4

01:09

01:15

9

12:07

00:28

8

11:25

26:24

9

21

Alex Paget-Brown

13

7

01:25

01:31

7

11:19

00:33

9

13:07

27:55

10

28

Daniel Murphy

12

9

01:38

01:28

10

18:43

00:45

10

16:15

38:49

VHBG Division

Girls All Ages

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Kayla Brockington

16

1

02:03

01:39

1

23:53

01:01

1

15:22

43:58

Boys All Ages

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Troy Anderson

16

1

01:31

00:59

1

10:38

00:22

1

09:04

22:34

2

2

Alex Houck

12

2

01:59

02:03

2

14:34

00:49

2

15:31

34:56

United Athlete Divsion

United Athlete – Boy

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ben & Zachary Bumgarner

11

1

01:10

 

1

12:52

01:32

1

09:58

25:32

Modified Bike Course

Female 0-99

Overall*

——- Swim ——-

T1

——- Bike ——-

T2

——- Run ——-

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Hazel Gillespie

7

2

01:02

01:37

1

03:39

01:07

1

05:12

12:37

2

2

Erin DeFazio

7

1

00:55

01:23

2

04:10

00:57

2

06:10

13:35

3

3

Hailey Hensley

5

4

01:55

02:39

 

 

 

10:16

3

06:48

21:38

4

4

Campbell Taylor

8

3

01:13

03:04

3

26:59

01:14

4

07:55

40:25

*Overall place within gender.

Get training tips, inspiration, and promos delivered weekly!

Sign Up

Hi! Our coaches would love to tell you more about our adult and youth coaching. Fill out the form below and one of our coaches will reach out to you shortly. 

Alternatively, call 804-741-1599 and dial extension to speak to a coach now!